Powiat leszczyński otrzyma dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 na przebudowę drogi powiatowej łączącej Brenno w gminie Wijewo z drogą wojewódzką Wschowa - Wolsztyn. Inwestycja będzie wykonana w 2018 r.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego zatwierdził listy operacji typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i oszczędzanie energii”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Limit pieniędzy, które zostaną rozdzielone między samorządy, to 30 mln euro, czyli ok. 130 mln zł. Kwota ta będzie przeliczona na złotówki pod koniec lipca. Według obecnego kursu dostępny limit pozwala na zawarcie ok. 150 umów z samorządami.

W tej sytuacji powiat leszczyński, którego wniosek został sklasyfikowany na 121 miejscu listy operacji, otrzyma dotację na przebudowę 2,1 km drogi od skrzyżowania z drogą wojewódzką Wschowa – Wolsztyn przez większą część Brenna (do ul. Ogrodowej) w kierunku Zaborówca. Inwestycja ma kosztować ok. 1,8 mln zł, dofinansowanie wyniesie ok. 64 proc., czyli ok. 1,1 mln zł.

Umowa o dofinansowanie zostanie podpisana w sierpniu br., natomiast prace drogowe zaplanowano na 2018 r., po wykonaniu na koszt gminy Wijewo kanalizacji sanitarnej pod częścią przebudowywanej drogi. Zakres prac zleconych przez powiat to głównie ułożenie nowej nawierzchni asfaltowej oraz nowych chodników w terenie zabudowanym. W tym samym roku gmina Wijewo, która podpisała porozumienie z powiatem leszczyńskim, przebuduje część ul. Wczasowej w Brennie, czyli dojazdy nad jezioro i letnisko.