Laureaci konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2019

Teresie i Krzysztofowi Bardeckim z Moraczewa w powiecie leszczyńskim kapituła konkursowa przyznała statuetkę Siewcy Roku 2019 w prestiżowym konkursie Wielkopolski Rolnik Roku.

Wielkopolski Rolnik Roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży rolnej w Wielkopolsce. Samorząd województwa od 20 lat nagradza najlepszych gospodarzy w województwie. W związku z pandemią koronawirusa ubiegłoroczna gala konkursowa została odwołana i w tym roku zorganizowano podwójną uroczystość. W XIX edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2019 uczestniczyło 35 gospodarstw rolnych z 22 powiatów. Starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak rekomendował do niej gospodarstwo Teresy i Krzysztofa Bardeckich z Moraczewa w gminie Rydzyna.

Kapituła konkursowa wyłoniła 10 zwycięzców konkursu wojewódzkiego, którzy w Poznaniu otrzymali statuetkę Siewcy Roku i nagrodę 10 tys. zł. Laureatami zostali m.in. Teresa i Krzysztof Bardeccy. Prowadzą oni gospodarstwo rolne o powierzchni 130 ha, specjalizujące się w produkcji bydła mlecznego. W 2015 r. uruchomili nową oborę, w której wprowadzono pierwszy w Polsce w pełni zautomatyzowany system żywienia krów Optimat DeLaval. Dzięki niemu krowy mają zawsze świeżą karmę, dostosowaną do potrzeb zwierzęcia (co jest zaprogramowane), a rolnik ogranicza się do obsługi komputera i załadunku składników. Dojenie odbywa się w trzech robotach udojowych.

W związku z brakiem możliwości zorganizowania gali konkursowej w 2020 r. wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wraz z władzami powiatu leszczyńskiego i gminy Rydzyna odwiedzili w czerwcu ub.r. gospodarstwo Teresy i Krzysztofa Bardeckich w Moraczewie.

Facebook Powiat 2