Plakat obrazujący tekst

Samorządowcy powiatu leszczyńskiego zaapelowali do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy o podjęcie działań minimalizujących wprowadzone w części powiatu obostrzenia związane z afrykańskim pomorem świń ASF.

W związku z wystąpieniem ogniska ASF w hodowlach trzody chlewnej na terenie powiatu rawickiego wojewoda wielkopolski wprowadził obostrzenia także m.in. w części powiatu leszczyńskiego. Wśród najbardziej dotkliwych jest zakaz sprzedaży trzody chlewnej.

Starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna Kornel Malcherek oraz wójt gminy Krzemieniewo Radosław Sobecki zwrócili się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy o podjęcie pilnych działań, które zminimalizują skutki obostrzeń.

- Nigdy w historii nie było takiej sytuacji, aby producent miał problem ze sprzedażą wyprodukowanego żywca. Dziś rolnik, co jest nie do wyobrażenia, przy sprzedaży nie pyta nawet o cenę. Dla niego najistotniejsze jest znalezienie podmiotu skupującego. Ta sytuacja jest spowodowana tym, że jest zbyt mało podmiotów, które skupują żywiec ze strefy czerwonej – czytamy w liście do ministra.

Samorządowcy zaapelowali o wyłonienie podmiotów, które będą skupowały żywiec ze strefy czerwonej. Większa liczba takich firm przyczyni się do wzrostu cen za żywiec wieprzowy, a to poprawi trudną sytuację producentów. List ten wysłany został także do parlamentarzystów okręgu kalisko – leszczyńskiego oraz wojewody wielkopolskiego.