Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Lesznie

W Starostwie Powiatowym w Lesznie pod przewodnictwem starosty Jarosława Wawrzyniaka odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone sytuacji związanej z wykryciem drugiego w powiecie ogniska afrykańskiego pomoru świń ASF wśród trzody chlewnej.

W posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczyli m.in. starosta Jarosław Wawrzyniak, wicestarosta Maciej Wiśniewski, burmistrz Miasta i Gmina Rydzyna Kornel Malcherek,  powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie Jacek Gmerek, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie Sebastian Kozłowski, zastępca komendanta miejskiego policji w Lesznie Paweł Prałat, nadleśniczy Nadleśnictwa Karczma Borowa Jacek Napieralski, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Lesznie Piotr Napierała oraz Janusz Perski, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Transportu Starostwa Powiatowego w Lesznie.

Powiatowy lekarz weterynarii Jacek Gmerek poinformował o wykryciu ogniska ASF w gospodarstwie w Tworzankach w gminie Rydzyna, gdzie padło 21 z 28 zwierząt. Po potwierdzeniu ASF w tym stadzie reszta świń została zlikwidowana i zutylizowana. Wkrótce wyznaczone zostaną obszary zapowietrzone (w promieniu 3 km od ogniska ASF) i zagrożone (10 km). W pierwszym z nich znajduje się ok. 30 gospodarstw, w drugim – ok. 350 (ok. 41 tys. świń). Obszar zagrożony obejmie jedną trzecią powierzchni powiatu leszczyńskiego.

Wykrycie ASF oznacza ogromne kłopoty dla producentów trzody chlewnej. Wiązać się one będą m.in. z ograniczeniem lub wręcz z zakazem transportu zwierząt. Także w najbliższych dniach Komisja Europejska uzna tereny wokół gospodarstwa, w którym stwierdzono ASF za niebieską strefę, poddaną wielu zakazom i nakazom, bardzo uciążliwym dla hodowców trzody i ubojni.