Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie

Zespół Regionalny Nowe Lotko z Bukówca Górnego zajął trzecie miejsce na 37 Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie.

Główny cel Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego to ochrona przed zanikaniem tradycyjnego folkloru, a w szczególności tańca ludowego oraz całości kontekstu obrzędowego i obyczajowego nierozerwalnie z nim związanego. Konkurs od 1984 r. gromadzi miłośników folkloru, głównie tancerzy, lecz także muzykantów i śpiewaków, którzy prezentują rodzime formy taneczne charakterystyczne dla danego regionu.

W Rzeszowie tradycyjni ludowi tancerze pokazali swoje umiejętności w dwóch kategoriach: grup i par tanecznych. Dodatkowo dzieci zaprezentowały folklor swojego regionu w kategorii taneczne zabawy dziecięce.

W kategorii grup wystąpiło 19 zespołów z całej Polski, a cztery pary z Zespołu Regionalnego Nowe Lotko z Bukówca Górnego zajęły trzecie miejsce. W kategorii dziecięcej natomiast wystąpiły tylko trzy zespoły, a Nowe Lotko zaprezentowało ilustracje muzyczne piosenek, zabawę w wojsko oraz tańce zabawowe. Występy nie były oceniane przez jury.

Zespół Regionalny Nowe Lotko z Bukówca Górnego (dawniej Szkolny Zespół Regionalny) powstał w 1970 r. W ciągu ponad 50 lat istnienia występowało w nim ok. 270 dzieci i młodzieży (w tym około 40 grających na dudach i skrzypcach podwiązanych). W swoim repertuarze, oprócz tańców i przyśpiewek bukówieckich, zespół posiada także stare gry i zabawy dziecięce, opracowane scenicznie stare zwyczaje, a także lekcje regionalne skierowane do uczniów przedszkoli i szkół. Od 1989 r. instruktorem i kierownikiem zespołu jest Zofia Dragan.

Facebook Powiat 1