Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

Debata w Osiecznej

W Osiecznej Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała debatę „Aktualna sytuacja na rynku trzody chlewnej i problemy ze zwalczaniem ASF”. O trudnej sytuacji rolników w powiecie leszczyńskim mówił starosta Jarosław Wawrzyniak.

Podczas spotkania prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski przedstawił problemy na rynku trzody chlewnej w związku z występującymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń ASF i perspektywy na przyszłość. Obecnie w Polsce mamy 117 ognisk w chlewniach oraz 2.266 ognisk u dzików. Aktualnie prawie 2/3 kraju jest objętych strefami ASF i blisko 35 proc. żywca wieprzowego znajduje się w strefie III. Z analizy WIR wynika, że sytuacja w sektorze trzodowym jest dramatyczna, a zapaść cenowa na tym rynku wynika przede wszystkim z odbudowania w krótkim czasie przez Chiny krajowego pogłowia i ograniczenia importu wieprzowiny z Europy. Według ekspertów na rynku europejskim powstała w ten sposób nadwyżka podaży nad popytem w wysokości około 30 proc.

Coraz więcej właścicieli gospodarstw, także w Wielkopolsce, decyduje się na ich zamykanie, gdyż produkcja ta staje się wysoce nieopłacalna. Ceny w skupach już od dłuższego czasu utrzymują się na bardzo niskim poziomie i nie zapewniają żadnego pokrycia w kosztach produkcji. Oburzenie wśród rolników wywołuje wykorzystywanie przez zakłady mięsne ich trudnej sytuacji rolników i skup  trzody za stawki poniżej wszelkiej opłacalności. Hodowcy będący w krytycznej sytuacji zmuszeni są sprzedawać tuczniki pośrednikom nawet za 1 zł/kg.

O sytuacji rolników w Powiecie leszczyńskim mówił starosta Jarosław Wawrzyniak. W związku z wykryciem ogniska ASF w Tworzankach w gminie Rydzyna, gospodarstwa z jednej trzeciej powiatu zostały objęte restrykcjami.

Logo strony