Plakat obrazujący tekst

Po apelu samorządowców powiatu leszczyńskiego o podjęcie działań minimalizujących wprowadzone w części powiatu obostrzenia związane z afrykańskim pomorem świń ASF wiceminister rolnictwa przedstawił działania resortu.

W tym roku w powiecie leszczyńskim potwierdzono już16 przypadków ASF u dzików oraz jedno ognisko wirusa u trzody chlewnej – w Tworzankach w gminie Rydzyna, a także trzy w sąsiednim powiecie rawickim.

Starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna Kornel Malcherek oraz wójt gminy Krzemieniewo Radosław Sobecki zwrócili się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy o podjęcie pilnych działań, które zminimalizują negatywne skutki obostrzeń wprowadzonych wskutek wykrycia ognisk ASF, przede wszystkim rażąco niską cenę skupu zwierząt i małą liczbę podmiotów skupujących trzodę. List ten wysłany został także do parlamentarzystów okręgu kalisko – leszczyńskiego oraz wojewody wielkopolskiego.

W wyjaśnienie sytuacji zaangażowali się m.in. leszczyńscy posłowie Grzegorz Rusieckie i Wiesław Szczepański. Odpowiedzi na ich interpelacje udzielił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński.

Odpowiedź na interpelację posła Grzegorza Rusieckiego

Odpowiedź na interpelację posła Wiesława Szczepańskiego

Program wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie. Instrumenty obecnie dostępne i planowane do uruchomienia