Na najbliższej sesji radni uchwalą przystąpienie powiatu leszczyńskiego do realizacji projektu partnerskiego pięciu samorządów. W jego ramach ma zostać przebudowany ciąg 28 km dróg powiatowych, od skrzyżowania z drogą wojewódzką 305 Wschowa – Wolsztyn do węzła Nietążkowo na S5.

W styczniu 2016 r. zostało podpisane przez powiaty leszczyński i kościański oraz gminy Wijewo, Włoszakowice i Śmigiel porozumienie intencyjne w sprawie przebudowy i budowy dróg na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 305 Wschowa – Wolsztyn przez gminy Wijewo, Włoszakowice i Śmigiel do węzła planowanej drogi ekspresowej S5 w Nietążkowie. Łącznie prace mają zostać wykonane na długości ok. 28 km, z czego ok. 22 km w powiecie leszczyńskim. Szacunkowy koszt przebudowy dróg w powiecie leszczyńskim to ok. 33 mln zł (ok. 12 mln zł w gminie Wijewo i ok. 21 mln zł w gminie Włoszakowice), a łączny koszt na terenie dwóch powiatów to ok. 49 mln zł.

W związku z bliskim terminem naboru wniosków o dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (sierpień-wrzesień) samorządy muszą sformalizować warunki i zasady współpracy przy inwestycji. Z uwagi na fakt, że ma być wykonana na terenie dwóch powiatów: leszczyńskiego i kościańskiego i obejmie kategorię dróg powiatowych, partnerami w projekcie będą powiaty: leszczyński (partner wiodący) i kościański.

Rada Powiatu Leszczyńskiego na najbliższej sesji uchwali przystąpienie samorządu do realizacji projektu partnerskiego, a także m.in. zapisanie w budżecie 50 tys. zł na opracowanie studium wykonalności inwestycji.