Plakat obrazujący tekst

W związku z zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń ASF u trzody chlewnej przypominamy o zachowaniu podstawowych zasad bioasekuracji w gospodarstwach rolnych.

Od 24 września br. obowiązuję Rozporządzenie Wykonawcze Komisji Europejskiej 2021/1714, zmieniające załącznik I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń – zmiana obszarów objętych ograniczeniami – strefa I, II i III.

W strefie I (poprzednio żółtej, ochronnej) znajdują się gminy Osieczna oraz część gmin Lipno i Święciechowa, w strefie II (czerwonej, objętej ograniczeniami) – gminy Wijewo, Włoszakowice oraz część gmin Lipno i Święciechowa, a w strefie III (niebieskiej, obszar zagrożenia) – gminy Krzemieniewo i Rydzyna.

W 2021 r. w powiecie leszczyńskim wykryto jedno ognisko ASF - w gospodarstwie w Tworzankach w gminie Rydzyna (w dniach 13 października – 19 listopada br.). Ponadto zakażenie ASF potwierdzono u 81 padłych dzików.