Plakat obrazujący tekst

28 grudnia br. o godz. 12:00 na rynku w Lesznie odbędzie się uroczystość z okazji setnej rocznicy wizyty w Lesznie i na leszczyńskim rynku Naczelnika Państwa marszałka Józefa Piłsudskiego.

28 grudnia 1921 r. w Lesznie przebywał Naczelnik Państwa marszałek Józef Piłsudski. W setną rocznicę tego wydarzenia prezydent Leszna Łukasz Borowiak i starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak zapraszają mieszkańców na rynek.

W roli Józefa Piłsudskiego wystąpi Hieronim Apolinarski, który od wielu lat podczas różnych uroczystości, m.in. corocznego przejazdu kawalerii przez gminę Włoszakowice, odtwarza tę historyczną postać. Oddział kawalerii w barwach 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich sformuje grupa rekonstrukcyjna Łukasza Hałupki z Grotnik w gminie Włoszakowice. W uroczystości uczestniczyć  będą pododdziały z 1 leszczyńskiego dywizjonu przeciwlotniczego i 125 batalionu lekkiej piechoty z Leszna, które wraz z pocztami sztandarowymi przedefilują przed historyczną postacią Marszałka Piłsudskiego. Historię wydarzeń sprzed stu lat przedstawi starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.