Uroczystość z okazji stulecia wizyty w Lesznie marszałka Józefa Piłsudskiego w Lesznie

W setną rocznicę wizyty w Lesznie Naczelnika Państwa marszałka Józefa Piłsudskiego na rynku w Lesznie odbyła się uroczystość historyczna.

28 grudnia 1921 r. w Lesznie przebywał Naczelnik Państwa marszałek Józef Piłsudski. Sto lat później w jego roli wystąpił Hieronim Apolinarski, który od wielu lat odtwarza tę historyczną postać. Na rynku pojawili się kawalerzyści w barwach 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich pochodzący grupy rekonstrukcyjnej Łukasza Hałupki z Grotnik w gminie Włoszakowice. Wydarzenia z 1921 r. przedstawił starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Uroczystość odbywała się według wojskowego ceremoniału. Na rynku obecni byli żołnierze z 1 leszczyńskiego dywizjonu przeciwlotniczego i 125 batalionu lekkiej piechoty z Leszna, którzy przedefilowali przed historyczną postacią Józefa Piłsudskiego.

fot. J.Witczak leszno24.pl