Włoszakowice są liderem dawnego województwa leszczyńskiego w rankingu gmin turystycznych kraju. W opublikowanej niedawno statystyce gminę powiatu leszczyńskiego sklasyfikowano na 82 miejscu w Polsce.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ponad 1500 gminach w Polsce jest baza noclegowa. Z danych GUS wynika, że w 2015 r. z turystycznych obiektów noclegowych w Polsce skorzystało ok. 27 mln turystów.

Turystycznych obiektów noclegowych w Polsce GUS naliczył w 2015 r. ponad 10 tys. Brano pod uwagę hotele, motele, pensjonaty, zajazdy i gościńce świadczące codzienne sprzątanie pokoi, słanie łóżek i mycie urządzeń sanitarnych, a także domy wycieczkowe, schroniska młodzieżowe, ośrodki wczasowe, ośrodki kolonijne, kempingi, pola biwakowe, hostele, zakłady uzdrowiskowe, kwatery prywatne czy kwatery agroturystyczne. Dane podane przez GUS nie pokrywają się jednak z informacjami o obiektach noclegowych w bazach internetowych.

Na podstawie danych GUS ranking gmin turystycznych opracował serwis samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Najwyższe w nim miejsce spośród gmin dawnego województwa leszczyńskiego należy do Włoszakowic – 20 obiektów turystycznych pozwoliło zająć tej gminie 82 miejsce. Osieczna z 9 obiektami została sklasyfikowana na 205 miejscu (trzecie pozycja w dawnym województwie leszczyńskim). Pozostałe gminy powiatu leszczyńskiego zajęły miejsca: Wijewo – 344 (6 obiektów), Krzemieniewo – 552 (4), Rydzyna – 724 (3), Lipno – 1012 (2), Święciechowa 1013 (2).