Księga wieczysta

Powiat leszczyński znalazł się wśród ok. 90 z 380 powiatów i miast na prawach powiatu, w których  uruchomiono w ramach usług Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach mechanizm odbierania zawiadomień elektronicznych o zmianach w księgach wieczystych.

Zgodnie z prawem geodezyjnym i kartograficznym starostwa otrzymują wszystkie informacje o obrocie nieruchomościami. O ich zbyciu powiadamiają notariusze, którzy przesyłają do powiatowej ewidencji gruntów i budynków odpisy wszystkich aktów notarialnych zawartych na terenie powiatu.  Starostwo dostaje również zawiadomienie z sądu rejonowego – wydziału ksiąg wieczystych o dokonywanych wpisach w działach I i II księgi wieczystej.

W ramach cyfryzacji powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w porozumieniu z Sądem Rejonowym w Lesznie oraz Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii, w Starostwie Powiatowym w Lesznie został uruchomiony mechanizm odbierania zawiadomień elektronicznych o zmianach w księgach wieczystych. Zawiadomienia te wcześniej były przesyłane w formie papierowej. Wcześniej w starostwie posiadane oprogramowanie zostało dostosowane do przyjmowania dokumentów w ten sposób.

Powiat leszczyński znajduje się w gronie zaledwie kilku w Wielkopolsce, które korzystają już z tej usługi w ramach funkcjonującego w Polsce Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN).