Wilkowice

W powiecie leszczyńskim niezmiennie od lat trwa boom inwestycyjny. W 2021 r. do Starostwa Powiatowego w Lesznie zgłoszono najwięcej w jego historii wniosków o pozwolenie na budowę oraz zgłoszeń z projektem budowlanym – łącznie 1592.

W ub.r. do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Lesznie złożono 1280 wniosków o wydanie pozwolenia na budowę lub zmianę pozwolenia. To mniej o 94 niż rok wcześniej, ale za to dwukrotnie – do 312 - wzrosła liczba zgłoszeń z projektem budowlanym. Łącznie więc w 2021 r. inwestorzy złożyli 1592 wnioski, o 67 więcej niż w 2020 r.

Ponadto w 2021 r. inwestorzy dokonali 556 (o 107 więcej niż w 2020 r.) tzw. zwykłych zgłoszeń dotyczących prostych obiektów budowlanych, np. małych garaży, wiat, ogrodzeń.

W 2021 r. udzielonych zostało 1235 pozwoleń na budowę (dla porównania - w 2020 r. było ich o 80 mniej) oraz 233 tzw. milczące zggody na zgłoszenia z projektem budowlanym. Oznacza to, że 1468 inwestorów mogło rozpocząć planowane roboty. W tej liczbie mieszczą się pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych, których udzielono 467.

Przypomnijmy, że od 2021 r. zmianie uległo prawo budowlane, dlatego niektóre obiekty budowlane nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, wystarczy bowiem dokonać zgłoszenia z projektem budowlanym. Do robót budowlanych inwestor może przystąpić już po 21 dniach od dnia złożenia takiego zgłoszenia, o ile starostwo nie wniesie decyzji o sprzeciwie. To bardziej korzystna dla inwestora forma uzyskania zgody na budowę niektórych inwestycji, np. budowy sieci infrastruktury technicznej czy wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. W takich przypadkach na rozpatrzenie wniosku urzędnicy mają 21 dni, trzy razy mniej, niż przy wnioskach o wydanie pozwolenia na budowę, gdzie czas ten wynosi 65 dni.