Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Lesznie

Pod przewodnictwem starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone sytuacji związanej z rozprzestrzenieniem się  afrykańskiego pomoru świń ASF wśród dzików.

Powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie Jacek Gmerek przedstawił bardzo trudną sytuację związaną ze znaczącym  rozprzestrzenianiem się ASF wśród dzików. W 2021 r. zakażenie afrykańskim pomorem świń  potwierdzono aż u 175 padłych dzików w powiecie leszczyńskim, w tym roku – już u 12.  W związku z tym w strefie II (czerwonej, objętej ograniczeniami) znajdują się gminy Lipno, Osieczna, Święciechowa,  Wijewo, Włoszakowice, a w strefie III (niebieskiej, obszar zagrożenia) – gminy Krzemieniewo i Rydzyna.

Jacek Voelkell, inspektor weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu zaapelował o jak najszersze przeszukiwanie terenów leśnych oraz innych miejsc bytowania zwierząt w poszukiwaniu padłych sztuk. Usuwanie ich, a potem utylizacja znacząco zmniejszają ryzyko zawleczenia śmiertelnego wirusa do gospodarstw rolnych. Drugim skutecznym sposobem ograniczenia zagrożenia ASF jest odstrzał sanitarny dzików. W ub.r. w powiecie leszczyńskim plan odstrzałów sanitarnych nie został w całości wykonany.  Podstawową ochronę przed ASF w gospodarstwach stanowi jednak bioasekuracja, a z tą – zwłaszcza w małych hodowlach – nie jest najlepiej.

W posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczyli m.in. przedstawiciele gmin, nadleśnictw, policji, straży pożarnej, Wielkopolskiej Izby Rolniczej i kół łowieckich.

Facebook Powiat 2