Tablica rejestracyjna pojazdu

Od 31 stycznia br. po zakupie używanego auta nie trzeba wymieniać jego tablic rejestracyjnych. A to oznacza zaoszczędzone pieniądze i czas. Będzie trzeba jednak spełnić pewne warunki.

Dotychczas można było zachować tablice rejestracyjne przy zakupie auta używanego tylko w przypadku, gdy sprzedawca i nabywca mieszkali w tym samym powiecie. Zgodnie z nowelizacją prawa o ruchu drogowym od 31 stycznia br. osoba składająca wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym także tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd był wcześniej zarejestrowany na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Tablice muszą jednak być utrzymane w dobrym stanie i czytelne. Nowy przepis dotyczy tylko tych tablic, których wzór jest zgodny z obecnie obowiązującym. Ci, którzy kupią pojazd na czarnych tablicach, nie będą mogli ich zachować. To samo dotyczy również białych tablic rejestracyjnych, ale z polską flagą zamiast symbolu Unii Europejskiej.

Po spełnieniu tych warunków wydana zostanie w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Lesznie decyzja o rejestracji pojazdu oraz wydaniu dowodu rejestracyjnego. Oznacza to dla kierowcy oszczędność, bo nie będzie musiał płacić za wydanie nowych tablic. Dziś to koszt 80 zł.