Karetka pogotowia ratunkowego przed WSZ w Lesznie

Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie dysponuje od wczoraj nie czterema, a pięcioma zespołami ratownictwa medycznego. To m.in. efekt starań starosty Jarosława Wawrzyniaka, który wnioskował do wojewody wielkopolskiego o uruchomienie w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego dodatkowego zespołu.

W ub.r. Rada Powiatu Leszczyńskiego przeznaczyła 415 tys. zł na zakup nowej karetki pogotowia dla leszczyńskiej lecznicy. Była to odpowiedź na wniosek Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie oraz reakcja na informacje o częstych sytuacjach ograniczonej liczby karetek pogotowia ratunkowego w regionie i konieczności wysyłania do nagłych zdarzeń śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ponadto siedem gmin powiatu leszczyńskiego zdecydowało o sfinansowaniu za ok. 200 tys. zł zakupu wyposażenia ambulansu w potrzebny sprzęt i aparaturę.

Informując o tej decyzji wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego starosta Jarosław Wawrzyniak wnioskował o zwiększenie z czterech do pięciu liczby zespołów ratownictwa medycznego obsługujących mieszkańców Leszna i powiatu leszczyńskiego w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Taka decyzja znacząco skróciłaby czas oczekiwania na przyjazd karetki i w wielu przypadkach pozwoliłaby uratować ludzkie życie.

Wojewoda wielkopolski, po dokonaniu analizy liczby wyjazdów karetek pogotowia w regionie leszczyńskim, powołał z początkiem lutego br. piąty zespół ratownictwa medycznego. Dzięki staraniom m.in. starosty leszczyńskiego służby medyczne mogą szybciej reagować na wezwania do wypadków i sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu.