Geodeta Piotr Dolata po odebraniu wyróżnienia od starosty Jarosława Wawrzyniaka i wicestarosty Macieja Wiśniewskiego

Starosta Jarosław Wawrzyniak i wicestarosta Maciej Wiśniewski spotkali się z geodetami współpracującymi z Powiatowym Ośrodkiem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Lesznie. Podsumowano ubiegłoroczne prace geodezyjne w powiecie i uhonorowano najaktywniejszych geodetów.

Podczas spotkania geodeta powiatowy Piotr Mańkowski przedstawił ubiegłoroczną działalność Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Lesznie i tegoroczne plany, m.in w zakresie kolejnych ułatwień w dostępie do powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

W powiecie leszczyńskim od wielu lat na wysokim poziomie utrzymuje się liczba wykonywanych prac geodezyjnych. W ub.r. w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Lesznie zgłoszono łącznie 4770 prac, o 272 więcej, niż rok wcześniej. Dla porównania – w ciągu 10 lat, od 2012 r. - liczba zgłaszanych rocznie prac wzrosła  o 70 proc. Dane te potwierdzają wieloletni trend rozwojowy powiatu leszczyńskiego, w tym wzrost inwestycji mieszkaniowych i przemysłowo-usługowych oraz systematycznie rosnącą liczbę mieszkańców powiatu.

Starostwo Powiatowe w Lesznie prowadzi działania ułatwiające prace inwestorom i geodetom. Jednym z nich jest tworzenie numerycznej mapy zasadniczej. Jeszcze w 2013 r. tylko 8 z 96 obrębów ewidencyjnych w powiecie leszczyńskim miało założonych taką mapę, a pod koniec roku 2022 r. będą ją miały już wszystkie. Większość prac geodezyjnych i kartograficznych była i jest dofinansowana z budżetu Unii Europejskiej.

Podczas spotkania w starostwie starosta Jarosław Wawrzyniak tradycyjnie uhonorował specjalnymi dyplomami tych geodetów, którzy w powiecie leszczyńskim wykonali najwięcej prac geodezyjnych. Pierwsze miejsce w 2021 r. (po raz czwarty z rzędu) zajęła firma Usługi Geodezyjne Piotr Dolata z Leszna, która zgłosiła 443 prace. Drugie miejsce (po raz piąty z rzędu) należy do Biura Usług Geodezyjno – Kartograficznych Jacek Kołodziej z Krzemieniewa - 329 prac, a trzecie – do firmy Geo - Hit Jędrzej Gluma z Leszna – 248 prac.

Facebook Powiat 2