Powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie Jacek Gmerek

Powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie Jacek Gmerek przedstawił radnym informacje o stanie zdrowotności zwierząt na terenie powiatu leszczyńskiego w 2021 r.

Tradycyjnie co roku radni komisji rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska Rady Powiatu Leszczyńskiego zapoznają się z wynikami działań inspekcji weterynaryjnej w powiecie. Jacek Gmerek, powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie, przedstawił radnym m.in. informacje na temat działań związanych ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń ASF.

W 2021 r. w powiecie stwierdzono jedno ognisko ASF wśród trzody chlewnej w Tworzankach w gminie Rydzyna. Stado zostało zlikwidowane. Od połowy ub.r. powiat leszczyński należy do najbardziej zagrożonych w Wielkopolsce ASF wśród dzików. W 2021 r. zakażenie afrykańskim pomorem świń potwierdzono aż u 175 padłych dzików w powiecie leszczyńskim. To efekt m.in. ponad 90 akcji poszukiwawczych zorganizowanych w powiecie, których celem jest wykrycie padłych zakażonych zwierząt i ich utylizacja, co ogranicza rozprzestrzenianie choroby i zagrożenie zawleczenia jej do gospodarstw rolnych. W 2022 r. wykryto już 44 przypadków ASF u padłych dzików.