Pługopiaskarka

Do zimowego utrzymania dróg powiatu leszczyńskiego zużyto dotąd ponad 1000 ton mieszaniny soli i piasku.

Działaniami zapewniającymi przejezdność dróg, oprócz pracowników Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie, zajmuje się sześć firm wybranych w przetargu. Dysponują one m.in. pługami, ładowarkami, piaskarkami, równiarkami i spycharkami. Do zimowego utrzymania dróg w sezonie zimowym 2021/22 przygotowano ok. 1,2 tys. ton 44 proc. mieszaniny piasku z solą i 100 ton czystej soli o wartości blisko 120 tys. zł.

Powiat leszczyński zarządza blisko 400 km dróg w siedmiu gminach. W zależności od określonego dla danej drogi standardu odśnieżane jest ona na całej szerokości jezdni lub co najmniej na jednym jej pasie oraz posypywana na skrzyżowaniach, przystankach autobusowych oraz podjazdach i zjazdach, albo na odcinkach decydujących o możliwości ruchu.

W okresie listopad 2021 r. – styczeń 2022 r. do utrzymania przejezdności dróg powiatowych zużyto 1.061 ton mieszaniny piasku z solą. Rekordowe działania miały miejsce w dniach 21-22 stycznia br., gdy 10 pojazdów wykonało łącznie 18 kursów, zużywając 180 ton mieszaniny.