Siedziba Specjalnego Ośrodka szkolno - Wychowawczego w Rydzynie

Powiat leszczyński otrzyma z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 285 tys. zł dotacji na trzeci etap wymiany więźby i pokrycia dachowego budynków zabytkowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie.

Zamek w Rydzynie wraz z jego oficynami – wschodnią i zachodnią, w których mieści się SOSW Rydzyna - uznany został przez Prezydenta RP za Pomnik Historii. Powiat leszczyński od 2019 r. realizuje projekt „Rydzyna, oficyny zamkowe (XVIII w.), obecna siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. F. Ratajczaka – wymiana części więźby dachowej i pokrycia dachowego”.

W latach 2020 – 2021 wymieniona została więźba i pokrycie dachowe w sześciu obiektach SOSW Rydzyna. Prace kosztowały 930 tys. zł, z czego 603 tys. zł stanowiła dotacja z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ochrona Zabytków.

W ub.r. powiat leszczyński złożył wniosek o dofinansowanie w 2022 r. trzeciego etapu robót – wymiany więźby i pokrycia dachowego w kolejnych trzech obiektach SOSW Rydzyna. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało samorządowi 285 tys. zł dotacji (ok. 75 proc. kosztów robót), co pozwoli na wykonanie prac za ok. 380 tys. zł. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę prac dekarskich i budowlanych.