Sesja Rady Powiatu Leszczyńskiego

Rada Powiatu Leszczyńskiego na XLIX sesji przegłosowała 11 uchwał, w tym zgodziła się na dofinansowanie zakupu samochodów dla czterech jednostek OSP oraz radiowozu dla zespołu dzielnicowych w Krzemieniewie.

Rada powiatu uchwaliła rekordowe w historii samorządu jednoroczne wsparcie finansowe dla ochotniczych straży pożarnych. Po 50 tys. zł na zakup nowych samochodów otrzymają jednostki OSP z Kąkolewa, Krzemieniewa, Lipna i Rydzyny. Ponadto rada przeznaczyła 32,5 tys. zł na dofinansowanie zakupu nowego radiowozu dla zespołu dzielnicowych w Krzemieniewie.

Radni czwarty raz w tym roku zmienili budżet samorządu. Dochody zostały zwiększone o 1.996.113 zł, tj. do wysokości 55.787.843 zł. Wydatki natomiast wzrosły o  1.256.913 zł i wynoszą 72.893.548 zł. Na tegoroczne inwestycje powiat leszczyński przeznaczy 27.966.298 zł, czyli 38 proc. budżetu. Deficyt w kwocie 17.105.705 zł zostanie sfinansowany nadwyżką z lat ubiegłych.

Do budżetu wprowadzonych zostało 110 tys. zł na nową inwestycję – budowę systemu odprowadzania i retencjonowania wód opadowych z dachów budynków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie. Ponadto radni uchwalili wydatki na zakup używanej zamiatarki oraz samochodu dla Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie (łącznie 400 tys. zł) oraz przeznaczyli 100 tys. zł  na dotacje dla spółek wodnych na bieżące utrzymanie urządzeń wodnych.

Ponadto radni uchwalili m.in. zadania, na które przeznaczone zostaną w tym roku środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zgodzili się na realizację przez SOSW w Rydzynie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”  oraz delegowali do Wspólnej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla Miasta Leszna i Powiatu Leszczyńskiego na kadencję 2022-2024 radnego Marcina Barczyka.