Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

Siedziba Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Lesznie

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Lesznie wydał w ub.r. prawie 1200 orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Najczęstszą przyczyna niepełnosprawności są choroby narządu ruchu.

Radni powiatu leszczyńskiego zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Lesznie w 2021 r. Realizuje on zadania z zakresu administracji rządowej i jest dla mieszkańców powiatu leszczyńskiego jednostką o uprawnieniach organu orzekającego o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności jako instytucja I stopnia, od orzeczeń której odwołania wnosi się do Wojewódzkiego Zespołu jako II instancji.

Do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Lesznie w 2021 r. złożono ogółem 1144 wniosków, z czego 1019 od osób powyżej 16 roku życia o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz 125 od osób poniżej 16 lat, w celu zaliczenia ich do osób niepełnosprawnych.

W 2021 r. powiatowy zespół wydał osobom powyżej 16 roku życia 1048 orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, z czego 957 decyzji pozytywnych i 91 negatywnych (w tym 48 orzeczeń o nie zaliczeniu do osób niepełnosprawnych i 53 o odmowie ustalenia stopnia niepełnosprawności). Wśród tych decyzji było: 260 orzeczeń o znacznym stopniu niepełnosprawności, 519 - o umiarkowanym i 178 - o lekkim. Najczęstsze przyczyny niepełnosprawności to choroby narządu ruchu (u 303 osób), choroby układu oddechowego i krążenia (168) i choroby neurologiczne (128).

U osób do 16 roku życia powiatowy zespół wydał 137 orzeczeń dotyczących osób w tym wieku, z czego 117 to decyzje pozytywne, a 20 - negatywne.

Ponadto w 2021 r. powiatowy zespół wydał osobom niepełnosprawnym 349 legitymacji uprawniające do ulg i przywilejów (przede wszystkim ulgowych przejazdów autobusami i pociągami). Wydrukowano też karty parkingowe 382 osobom, u których schorzenia powodują znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, a które mogą korzystać z bezpłatnych miejsc parkingowych.

Logo strony