Siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Rydzynie

Powiat leszczyński złożył do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu wnioski o dofinansowanie dwóch ekologicznych projektów: budowy zbiornika retencyjnego w Rydzynie i zagospodarowania zielenią terenu przy Powiatowym Węźle Rowerowym „Święciechowa”.

W ramach Programu „Deszczówka” powiat leszczyński złożył wniosek o dofinansowanie kwotą 100 tys. zł szacowanej na 209 tys. zł budowy systemu odprowadzania i retencjonowania wód opadowych z dachów budynków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie (z oficyny wschodniej). Zaplanowano montaż zbiornika retencyjnego o pojemności 70 m3, wyposażonego w pompownię zasilającą hydrant ogrodowy, co umożliwi wykorzystywanie zebranej wody do nawadniania terenów zielonych wokół szkoły.

Natomiast z Programu „Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski” powiat leszczyński chce  otrzymać 16,7 tys. zł dotacji na szacowany na 20,9 tys. zł projekt zagospodarowania zielenią terenu w okolicach Powiatowego Węzła Rowerowego „Święciechowa”. W ub.r. zamontowana została tam wiata z ławkami, a teren wokół niej utwardzony i dodatkowo wyposażony w stojaki na rowery, mapę sieci ścieżek rowerowych w powiecie leszczyńskim i stację napraw rowerów. W 2022 r. plany samorządu przewidują nasadzenia zieleni po drugiej stronie ścieżki rowerowej na 140 m2 powierzchni (krzewy, byliny ozdobnych ziół oraz drzewa liściaste) oraz montaż dwóch tablic edukacyjnych o tematyce edukacyjno – przyrodniczej i domku dla owadów zapylających.