Podpisanie porozumienia samorządowego

W Lesznie podpisane zostało porozumienie samorządów, w tym powiatu leszczyńskiego, w sprawie współdziałania celem realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Leszczyńskiego Obszaru Funkcjonalnego.

W związku z finalizacją prac nad nową perspektywą finansową funduszy unijnych na lata 2021-2027 potwierdzono utrzymanie mechanizmów instrumentów terytorialnych oraz kopert finansowanych dla wybranych obszarów funkcjonalnych. Dla miejskich obszarów funkcjonalnych, w tym dla Leszczyńskiego Obszaru Funkcjonalnego (LOF), który tworzą: miasto Leszno, powiat leszczyński oraz gminy Osieczna, Rydzyna, Święciechowa i Lipno, w ramach regionalnego programu operacyjnego zaprojektowano instrument w formie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), którego ideą jest współpraca samorządów na rzecz maksymalnego wykorzystania atutów samorządów i wspólnego rozwiązywania problemów.

Miasto Leszno – jako lider – oraz powiat leszczyński i gminy: Osieczna, Rydzyna, Święciechowa i Lipno podpisały porozumienie, którego celem jest korzystanie z unijnych dofinansowań. W pierwszej kolejności opracowana zostanie strategia Leszczyńskiego Obszaru Funkcjonalnego. Po jej zatwierdzeniu samorządy będą samodzielnie lub w partnerstwie realizować projekty dofinansowane z budżetu Unii Europejskiej o łącznej wartości ponad 51 mln zł. Powiat leszczyński planuje rozbudowę sieci ścieżek rowerowych oraz dalszą modernizację Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie.

fot. L.Matuszewska leszno24.pl