Środowiskowy Dom Samopomocy w Kąkolewie

W prowadzonym przez powiat leszczyński Środowiskowym Domu Samopomocy w Kąkolewie   rozpoczęły się prace pielęgnacyjne i porządkowe w ośrodkowym ogrodzie terapeutycznym.

Osoby z niepełnosprawnością wykonują prace ogrodowe pod okiem instruktorów terapii. Czynności w ogrodzie pomagają stopniowo zwiększać aktywność fizyczną, rozwijać umiejętności manualne, zmniejszają stres, zmęczenie, relaksują, uczą cierpliwości i podejmowania decyzji. Wspólna terapia w ogrodzie wpływa także pozytywnie na integrację w grupie, poprawia zaangażowanie we wspólnie realizowane projekty, ćwiczy komunikację interpersonalną. Obserwowanie efektów prac ogrodowych wpływa na pozytywne postrzeganie swojej osoby, zwiększa samoocenę i wywołuje dumę z wykonanych czynności.

Część podopiecznych ŚDS ma już doświadczenia z pracami ogrodowymi, jednak są także osoby, które pewne czynności wykonują po raz pierwszy w życiu. Zespół Środowiskowego Domu Samopomocy w Kąkolewie w swoich działaniach terapeutycznych skutecznie przełamuje bariery i łamie stereotypy pokazując, że niektóre ograniczenia są tylko w sferze przekonań, a nie rzeczywistych możliwości osób z niepełnosprawnością.