slid

Medale "Pro Patria"

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przyznał byłym dyrektorom Szkoły Podstawowej w Rydzynie: Januszowi Hoffmanowi i Jerzemu Stróżyckiemu Medale „Pro Patria”. Zostaną wręczone wyróżnionym 14 maja br. podczas obchodów 50-lecia nadania imienia Szkole Podstawowej w Rydzynie.

Medal „Pro Patria” przyznawany jest osobom i instytucjom „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. O uhonorowanie dwóch byłych dyrektorów Szkoły Podstawowej w Rydzynie, noszącej imię 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, wnioskował starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak przy współpracy z p.o. dyrektora rydzyńskiej szkoły Sylwią Hauza.

Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Rydzynie Janusz Hoffman (dyrektor w latach 1984-2006) i Jerzy  Strużycki (2006-2021) w okresach kierowania placówką inicjowali i koordynowali szereg wydarzeń  mających na celu upowszechnianie wiedzy związanej z pamięcią o patronie – stacjonującym w Lesznie 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Ściśle współpracowali z wieloma instytucjami i organizacjami w zakresie kształcenia i umiłowania Ojczyzny, poszanowania konstytucji, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka. W szkole organizowany był m.in. Dzień Patrona – 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, na który zapraszani byli ułani i zasłużeni patrioci, Święto Niepodległości, wycieczki do miejsc pamięci narodowej, Bieg Biało – Czerwony, konkursy patriotyczne. Uczniowie od lat dbają o miejsca pamięci narodowej na rydzyńskim cmentarzu.  

Medale zostaną wręczone 14 maja br. podczas obchodów 50-lecia nadania imienia Szkole Podstawowej w Rydzynie.

Logo strony