Droga powiatowa Kaczkowo – Czernina stanie się gminna i zostanie gruntownie zmodernizowana. Szczegóły tego przedsięwzięcia omawiali w Rydzynie przedstawiciele władz czterech samorządów, w tym powiatu leszczyńskiego.

Około czterokilkometrowy odcinek drogi z Czerniny do Kaczkowa w niedalekiej przyszłości stanowić będzie najkrótszy dojazd dla mieszkańców północnej części powiatu górowskiego do drogi ekspresowej S5 Poznań – Wrocław. Samorządowcy dwóch powiatów: leszczyńskiego i górowskiego oraz gmin Rydzyna i Góra uzgodnili, że trzeba poprawić dojazd do przyszłego węzła Kaczkowo na S5.

Na ostatnim spotkaniu starostów powiatu leszczyńskiego i górowskiego oraz burmistrzów Rydzyny i Góry omawiano szczegóły przedsięwzięcia. Droga z Kaczkowa do Czerniny ma status powiatowy, w połowie zarządza nią powiat leszczyński, a w połowie - górowski. Gminy Rydzyna i Góra przejmą ją z początkiem 2017 r. i chcą zainwestować w modernizację jezdni i pobocza. Gmina Rydzyna planuje złożyć w przyszłym roku wniosek o dotację z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury, a Góra w ramach programu rewitalizacji Czerniny.

- Droga z Kaczkowa do Czerniny ma charakter gminny i właśnie gminy chcą zainwestować w podniesienie jej standardu. To bardzo dobre rozwiązanie, którego beneficjentami w niedalekiej przyszłości będą mieszkańcy dwóch sąsiednich powiatów – tłumaczy starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.