Delegacja samorządu powiatu leszczyńskiego składa kwiaty w Lesznie

W Lesznie uczczono 75-lecie zbrojnej potyczki między żołnierzami polskimi i radzieckimi w obronie przetrzymywanej przez sowietów kobiety i rozstrzelania – po sfingowanym procesie - kilku polskich żołnierzy.

27 maja 1947 r. na dworcu kolejowym w Lesznie doszło do strzelaniny między polskimi żołnierzami, a stacjonującymi w Polsce czerwonoarmistami. Polacy stanęli w obronie Zofii Rojek, bezprawnie przetrzymywanej  przez radzieckich żołnierzy. W strzelaninie na dworcu zginęło trzech czerwonoarmistów, a pięciu zostało rannych.

Rezultatem strzelaniny był pokazowy proces sądowy, przeprowadzony bez zachowania uczciwych reguł i prawa do obrony. Czterech żołnierzy skazano na karę śmierci  przez rozstrzelanie, wyrok wykonano wobec trzech z nich, a innym wymierzono kary więzienia.

W 75-tą rocznicę wydarzeń pod tablicą na leszczyńskim dworcu liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Samorząd powiatu leszczyńskiego reprezentowali przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego Jan Szkudlarczyk i wicestarosta Maciej Wiśniewski.

fot. J.Witczak leszno24.pl