Plakat obrazujący tekst

Cały powiat leszczyński, a nie jak dotychczas tylko dwie jego gminy, znalazł się w obszarze zagrożenia afrykańskim pomorem świń.

Od połowy 2021 r. powiat leszczyński należy do najbardziej zagrożonych w Wielkopolsce ASF wśród dzików. W ub.r. zakażenie afrykańskim pomorem świń potwierdzono w nim u 175 padłych dzików. W tym roku ASF wykryto już u 132 zwierząt.

1 czerwca br. w gospodarstwie w Boguszynie w gminie Włoszakowice wykryto ASF u świń. Cale stado (1994 sztuk) zostało zlikwidowane, a obiekty zdezynfekowane. Wojewoda wprowadził strefy zapowietrzoną i zagrożoną.

W związku z bardzo dużym zagrożeniem rozprzestrzenianiem się ASF wśród dzików oraz stwierdzeniem ogniska ASF w chlewni w Boguszynie i potem w Bieżyniu w sąsiednim powiecie kościańskim, decyzją Komisji Europejskiej cały powiat leszczyński znalazł się w strefie III (niebieskiej, obszar zagrożenia).