Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

Spotkanie z okazji reintrodukcji sokoła wędrownego w Rydzynie

 

Na dachu prowadzonego przez powiat leszczyński Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie umieszczona została klatka z trzema sokołami wędrownymi. To jeden z etapów programu reintrodukcji tego ptaka prowadzonego przez Polski Związek Łowiecki.

Stacja Badawcza Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu tegoroczną akcję wsiedlenia sokołów wędrownych zrealizowała na jednym z budynków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Rydzynie. Akcja ta polegała na zamontowaniu na dachu budki gniazdowej, w której młode sokoły będą dorastać i aklimatyzować się w okolicy. Po osiągnięciu zdolności lotnych, budka zostanie otwarta i sokoły zaczną swobodny oblot w jej okolicy. Akcje takie przeprowadza się w różnych rejonach kraju w ramach ogólnopolskiego programu restytucji tego rzadkiego gatunku, nadzorowanego przez Ministerstwo Środowiska.

Wybór Rydzyny wynika z faktu, że właśnie w tych okolicach notowano ostatnie gniazdowanie sokołów wędrownych na początku lat 80-tych XX wieku. Trzy sokoły wędrowne wyhodowane zostały w Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu. Po zaobrączkowaniu i pobraniu krwi w celu testów DNA tw klatce adaptacyjnej spędzą 8-10 dni. Po otwarciu klatki przez dwa - trzy tygodnie sokoły będą  przylatywać do budki po jedzenie.

W spotkaniu z okazji reintrodukcji sokoła wędrownego w Rydzynie uczestniczyli starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak oraz wicestarosta Maciej Wiśniewski.

Logo strony