Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Lesznie

W gospodarstwie rolnym w Adamowie w gminie Osieczna wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń ASF. W Starostwie Powiatowym w Lesznie pod przewodnictwem starosty Jarosława Wawrzyniaka odbyło się w tej sprawie posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W gospodarstwie w Adamowie u zwierząt wykryty został wirus afrykańskiego pomoru świń. To już czwarty przypadek ogniska ASF w powiecie leszczyńskim, a drugi w 2022 r. Całe stado liczące 400 sztuk zostało przeznaczone do likwidacji.

Na wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lesznie Jacka Gmerka w Starostwie Powiatowym w Lesznie obradował w tej sprawie Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. W najbliższym czasie wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie ustanawiające obszar zapowietrzony i zagrożony ASF, co oznaczać będzie wprowadzenie restrykcji dla hodowców trzody chlewnej na tych obszarach.