Marian Mielcarek

W wieku 76 lat zmarł Marian Mielcarek, były wójt Święciechowy, a w obecnej kadencji radny i członek zarządu powiatu leszczyńskiego.

Marian Mielcarek urodził się w 1946 r. w Osiecznej.  Ukończył Akademię Rolniczą w Poznaniu. Należał do urzędników, a od 1990 r. do samorządowców o najdłuższym stażu w regionie. Pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Lesznie. W 1982 r. został naczelnikiem gminy Święciechowa, a po reformie administracyjnej był wójtem gminy Święciechowa w latach 1990-2010.

Z samorządem powiatu leszczyńskiego związany był przez cztery kadencje. W pierwszej (1998-2002) był wiceprzewodniczącym rady powiatu (wówczas prawo zezwalało na łączenie funkcji wójta z mandatem  radnego w powiecie). Radnym powiatowym był następnie od 2010 r. do śmierci. W latach 2010-2014 był przewodniczącym Rady Powiatu Leszczyńskiego, a od 2014 r. - członkiem Zarządu Powiatu Leszczyńskiego.

Od 1958 r. Marian Mielcarek był związany z działalnością ochotniczej straży pożarnej. Był członkiem     młodzieżowej drużyny pożarniczej w Osiecznej, a po ukończeniu studiów członkiem OSP Święciechowa i przez 23 lata prezesem zarządu gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Święciechowie.

Marian Mielcarek przez 45 lat był związany z łowiectwem. Był członkiem Koła Łowieckiego „Szarak" w Strzyżewicach oraz członkiem komisji egzaminacyjnej Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lesznie.

Był członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, prezesem zarządu gminnego i członkiem zarządu powiatowego tej partii. Za pracę społeczną Marian Mielcarek został odznaczony m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką „Za zasługi dla województwa leszczyńskiego”, Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i w 2005 r. wyróżnieniem „Za zasługi dla Powiatu Leszczyńskiego”.

Pogrzeb Mariana Mielcarka odbędzie się 6 września br. o godz. 11:00 w Święciechowie.