Plakat obrazujący tekst

Sześć gmin powiatu leszczyńskiego (bez gminy Wijewo) znajduje się w obszarze zagrożenia afrykańskim pomorem świń.

Od połowy 2021 r. powiat leszczyński należy do najbardziej zagrożonych w Wielkopolsce ASF wśród dzików. W tym roku zakażenie afrykańskim pomorem świń potwierdzono w nim u 134 padłych zwierząt.

W 2022 r. ASF u świń stwierdzono w trzech gospodarstwach w powiecie leszczyńskim: Boguszynie w gminie Włoszakowice (1994 zwierząt), Witosławiu w gminie Osieczna (396) i Łoniewie w gminie Osieczna (110). Wszystkie stada zostały zlikwidowane, a obiekty zdezynfekowane. Wojewoda wprowadził strefy zapowietrzoną i zagrożoną.

W związku z bardzo dużym zagrożeniem rozprzestrzeniania się ASF wśród dzików oraz stwierdzeniem ognisk ASF w trzech gospodarstwach, decyzją Komisji Europejskiej gmina Wijewo znalazła się w strefie II (czerwonej, objętej ograniczeniami),  a pozostałe gminy powiatu leszczyńskiego - w strefie III (niebieskiej, obszar zagrożenia).

Apelujemy o stosowanie zasad bioasekuracji w gospodarstwach rolnych, co pozwoli uniknąć zawleczenia do nich wirusa ASF.