Sesja Rady Powiatu Leszczyńskiego

Rada Powiatu Leszczyńskiego na LVIII sesji wybrała na członka Zarządu Powiatu Halinę Florek. Nową radną została natomiast Wiesława Małycha.

Po śmierci radnego Marian Mielcarka, wybranego w 2018 r. z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, radną powiatu leszczyńskiego została Wiesława Małycha – kandydatka, która w wyborach samorządowych uzyskała kolejny najwyższy wynik na tej liście. Radna złożyła ślubowanie i następnie została przyjęta do prac w komisji rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska oraz komisji budżetu, planowania i rozwoju.

Na wakujące po śmierci Mariana Mielcarka miejsce w Zarządzie Powiatu Leszczyńskiego starosta Jarosław Wawrzyniak zaproponował Halinę Florek, jedyna radną powiatu leszczyńskiego wszystkich kadencji. Za jej wyborem głosowało 15 radnych, jeden głos był wstrzymujący.

Radni znowelizowali budżet powiatu. Dochody wzrosły o 49.022 zł, tj. do wysokości 60.045.919 zł,  wydatki wzrosły także o 49.022 zł, czyli do wysokości 81.481.555 zł. Na tegoroczne inwestycje powiat leszczyński przeznaczy 34.865.495 zł, czyli 43 proc. budżetu. Deficyt w kwocie 21.435.636 zł zostanie sfinansowany nadwyżką z lat ubiegłych.

Radni przegłosowali również m.in. uchwałę o przejęciu od gminy Lipno ul. Lipowej w Wilkowicach, na odcinku od granicy z miastem Lesznem do skrzyżowania z drogami powiatowymi – ulicami Święciechowską i  Dworcową, a także zgodzili się na złożenie wniosku o dofinansowanie przebudowy 1 km drogi powiatowej w Wojnowicach z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Ponadto radni zapoznali się z informacjami o sytuacji na rynku pracy w powiecie leszczyńskim, stanie bezpieczeństwa na drogach powiatu leszczyńskiego w pierwszym półroczu br., stanie środowiska i działalności kontrolnej Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w powiecie w 2021 r.

Podczas sesji radni i członkowie zarządu powiatu pożegnali odchodzącego na emeryturę Mariana Kaczmarka, od 2015 r. kierownika Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie.