Piknik rodzin zastępczych w Dominicach w 2022 r.

Liczba rodzin zastępczych w powiecie leszczyńskim wzrosła do 42. To efekt tegorocznego szkolenia, dzięki któremu utworzono kolejne trzy rodziny niezawodowe.

W sytuacji zagrożenia lub zaniedbania opieki nad dzieckiem niezbędna jest pomoc rodziców zastępczych, którzy im zapewnią bezpieczne przejście przez okres dzieciństwa i dorastania, ofiarują troskę i miłość. Rodzice zastępczy to osoby, które decydują się zaopiekować i wychować dziecko, którego nie są biologicznymi rodzicami. Mogą to być wspólnie zamieszkali małżonkowie, a także osoba samotna - niezamężna lub rozwiedziona. Rodzice zastępczy mogą być bezdzietni lub mieć własne dzieci, być spokrewnieni z przyjmowanym do domu dzieckiem albo być dla niego obcy.

W powiecie leszczyńskim jeszcze kilka tygodni temu funkcjonowało 39 rodzin zastępczych i była to liczba dalece niewystarczająca do sprawowania opieki nad dziećmi. Dzięki bezpłatnemu szkoleniu zorganizowanemu przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie,  przygotowującym rodziny do pełnienia opieki zastępczej nad dziećmi, liczba rodzin wzrosła do 42. Na tę liczbę składa się 19 rodzin zastępczych spokrewnionych, 15 rodzin zastępczych niezawodowych i 8 zawodowych rodzin zastępczych. W rodzinach tych przebywa łącznie 76 dzieci. W 2022 r. usamodzielniło się dziewięcioro wychowanków.