Tabletki jodku potasu

We wszystkich gminach powiatu leszczyńskiego w ramach akcji prewencyjnej wyznaczono blisko 80 punktów dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. W przypadku awarii bądź ataku Rosjan na elektrownię atomową w Zaporożu w Ukrainie trafią do nich i następnie zostaną wydane mieszkańcom.

W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z działaniami zbrojnymi prowadzonymi w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęło prewencyjną dystrybucję tabletek z jodkiem potasu do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. To standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Zgodnie z poleceniem wojewody wielkopolskiego wszystkie gminy opracowały plan akcji jodowej i ustaliły miejsca dystrybucji tabletek. W każdej z gmin powiatu leszczyńskiego wyznaczono ich kilka – kilkanaście..

Lista miejsc dystrybucji tabletek jodku potasu w powiecie leszczyńskim

Obecnie zagrożenie radiacyjne nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

W przypadku sytuacji awaryjnej związanej z zagrożeniem napromieniowaniem od chmury radioaktywnej, władze gmin na sygnał uruchomią dystrybucję tabletek. W momencie wystąpienia skażenia radiacyjnego mieszkańcy zostaną powiadomieni o tym fakcie poprzez alert RCB.  Bez wyraźniej konieczności preparat nie powinien być przyjmowany, a profilaktyczne jego przyjmowanie jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.