Szkolne Schronisko Młodzieżowe Morena w Osiecznej

W powiecie leszczyńskim przebywa obecnie 1242 obywateli Ukrainy. Część z nich przebywa w miejscach zbiorowego zakwaterowania, po jednym w Osiecznej i Lipnie. Pod koniec września Ukraińcy wyprowadzili się z trzeciego miejsca – z Ośrodka Wypoczynkowego Waykiki w Osiecznej.

Na początku agresji Rosji na Ukrainę powiat leszczyński w uzgodnieniu z gminami wskazał wojewodzie wielkopolskiemu trzy miejsca pobytu dla uchodźców z Ukrainy. W pierwszej kolejności wojewoda podpisał umowę z właścicielem byłego hotelu w Lipnie (do 100 miejsc). Na polecenie wojewody wielkopolskiego powiat leszczyński zorganizował 58 miejsc noclegowych w Ośrodku Wypoczynkowym Waykiki w Osiecznej i podpisał umowę ze Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym Morena w Osiecznej (42 miejsca).

Przez kilka miesięcy Ukraińcy przebywali we wszystkich trzech obiektach. Pod koniec września br. wszyscy wyprowadzili się z ośrodka Waykiki w Osiecznej. Obecnie w schronisku Morena przebywają 24 osoby, a w byłym hotelu w Lipnie – 86.

Z danym gminnych ośrodków pomocy społecznej wynika, że w powiecie leszczyńskim aktualnie mieszka 1242 Ukraińców.