Ul. Lipowa w Wilkowicach

Samorządy powiatu leszczyńskiego oraz gminy Lipno zmieniły kategorie dwóch dróg. Od 1 stycznia 2023 r. ul. Lipowa w Wilkowicach będzie drogą powiatową, a ul. Spółdzielcza w Lipnie – gminną.

Wieloletnie rozmowy obu samorządów na ten temat zakończyły się uchwałami rad. Rada Powiatu Leszczyńskiego zdecydowała o przejęciu od gminy Lipno ul. Lipowej w Wilkowicach (2,2 km), od granicy z miastem Lesznem do skrzyżowania z drogami powiatowymi: ul. Święciechowską i Dworcową w Wilkowicach. Będzie uzupełnieniem sieci dróg powiatowych, która stanowi połączenia miasta będącego siedzibą powiatu z siedzibami gmin i siedzib gmin między sobą. Przejęcie ul. Lipowej w Wilkowicach ułatwi powiatowi bieżące utrzymanie, ponieważ łączy ona drogi powiatowe w Wilkowicach z drogą powiatową przez Maryszewice do węzła S5 Święciechowa.

Gmina Lipno natomiast przejmie drogę powiatową – ul. Spółdzielczą w granicach miejscowości Lipno (od drogi w kierunku Osiecznej), potem przebiegającą przez skrzyżowanie drogi powiatowej Targowisko – Górka Duchowna do granicy z powiatem kościańskim (5,1 km). Ta droga w rzeczywistości obsługuje tylko ruch lokalny mieszkańców gminy. Gmina otrzyma od Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie opracowywaną właśnie dokumentację przebudowy ul. Spółdzielczej. W przyszłości planuje jej modernizację. Władze powiatu zadeklarowały dofinansowanie inwestycji w przypadku uzyskania na nią dofinansowania spoza budżetu gminy.