Plakat obrazujący tekst

Radni uchwalili Plan Rozwoju Lokalnego Powiatu Leszczyńskiego na lata 2021-2027. W tym czasie na inwestycje samorząd planuje wydać łącznie co najmniej 104 mln zł. Wydatki będą przy tym wzrastać w przypadku uzyskiwania dotacji na kolejne przedsięwzięcia.

Plan Rozwoju Lokalnego Powiatu Leszczyńskiego na lata 2021-2027 to strategiczny dokument ukierunkowujący wieloletnią politykę rozwojową samorządu. Celem jego opracowania było zdiagnozowanie pozycji rozwojowej powiatu oraz wyznaczenie i uszczegółowienie priorytetów programu realizacyjnego. Plan Rozwoju Powiatu Leszczyńskiego na lata 2021-2027 określa konkretne, priorytetowe dla powiatu zadania, terminy ich realizacji oraz proponowane sposoby finansowania.

Na lata 2021-2027 zaplanowano wykonanie inwestycji o łącznej wartości 104 mln zł. Część zadań już zostało wykonanych (np. przebudowa drogi w Kłodzie, przebudowa ul. Mórkowskiej w Wilkowicach, przebudowa obiektów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie), część jest w trakcie (np. przebudowa drogi Osieczna – Goniembice), a o dofinansowanie kilku powiat zabiega. Największą inwestycją powiatu leszczyńskiego w latach 2021-2027 (według stanu na dziś) będzie przebudowa ciągu dróg Lipno – Goniembice – Osieczna – Łoniewo – Dobramyśl – Pawłowice. Jeden z pięciu jej etapów już się zakończył (Osieczna – Kąkolewo), drugi wkrótce rozpocznie się (Osieczna – Goniembice), a na pozostałe trzy powiat planuje uzyskać dofinansowanie.

Plan Rozwoju Lokalnego zawiera też projekty rezerwowe, których realizacja uzależniona będzie w dużej mierze od dostępności środków własnych powiatu oraz zewnętrznych źródeł finansowania.

Są wśród nich m.in. przebudowy dróg: w Gronówku, Dłużyna – Włoszakowice, w Bojanicach, Krzycko Wielkie - Bukówiec Górny, Brenno – Miastko, Krzemieniewo - Oporówko - granica powiatu leszczyńskiego, budowy ścieżek rowerowych: Kłoda - Tarnowa Łąka, Lasocice - Święciechowa, Gołanice – Krzycko Małe, Bukówiec Górny - Boguszyn - granica powiatu, od ronda na ul. Leszczyńskiej w Święciechowie do ronda przy węźle S5, a także rozbudowa kompleksu sportowego przy SOSW Rydzyna i utworzenie na terenie powiatu leszczyńskiego domu pomocy społecznej i centrum usług senioralnych.

Plan Rozwoju Lokalnego Powiatu Leszczyńskiego 2021-2027