Siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Rydzynie

Powiat leszczyński zrezygnował z budowy w tym roku zbiornika retencyjnego przy siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie. Najtańsze oferty w dwóch ogłoszonych przetargach były znacząco wyższe od kosztorysu inwestycji.

Prowadzony przez powiat leszczyński SOSW w Rydzynie mieści się na działkach o łącznej powierzchni blisko 13 ha, z czego ok. 3 ha to tereny zielone, wymagające systematycznego podlewania. Aby efektywnie wykorzystywać wodę zaprojektowana została budowa podziemnego systemu magazynowania deszczówki i jej  zagospodarowania.

W ramach programu retencjonowania i wykorzystywania wód opadowych z dachów obiektów użyteczności publicznej na terenie województwa wielkopolskiego w celu nawadniania terenów zielonych "Deszczówka" powiat leszczyński otrzymał 100 tys. zł dofinansowania z budżetu województwa wielkopolskiego na szacowaną na 209 tys. zł budowę systemu odprowadzania i retencjonowania wód opadowych z dachów budynków SOSW w Rydzynie (z oficyny wschodniej). Projekt zakładał montaż żelbetowego zbiornika retencyjnego o pojemności 70 m3, wyposażonego w pompownię zasilającą hydrant ogrodowy, co umożliwiałoby wykorzystywanie zebranej wody do nawadniania terenów zielonych wokół szkoły.

Starostwo Powiatowe w Lesznie ogłosiło przetarg, w którym najtańsza oferta wynosiła 268 tys. zł. Żadna jednak z firm, które uczestniczyły w przetargu, nie podpisała umowy z samorządem. W  powtórzonym przetargu najtańsza oferta była jeszcze droższa i wynosiła 375 tys. zł.

W związku z tak wysokim kosztem inwestycji samorząd zrezygnował z budowy w tym roku zbiornika retencyjnego. Wniosek o dofinansowanie z programu "Deszczówka" zostanie złożony w kolejnych jego edycjach.