Odsłoniecie nagrobków powstańców listopadowych na cmentarzu w Oporowie

Na cmentarzu w Oporowie w gminie Krzemieniewo uroczyście odsłonięto odbudowane nagrobki pochowanych tam dwóch powstańców listopadowych 1830-1831. W uroczystości uczestniczyli m.in. starosta Jarosław Wawrzyniak, wicestarosta Maciej Wiśniewski i radni powiatu leszczyńskiego.

192. rocznica wybuchu powstania listopadowego w powiecie leszczyńskim uczczona została m.in. odsłonięciem w Oporowie nagrobków dwóch pochowanych tam powstańców. Uczestniczący w uroczystości złożyli na mogiłach kwiaty.

Stowarzyszenie "Lasocice z Pasją" realizuje projekt „Oni walczyli o naszą wolność! Odbudowa nagrobków weteranów powstania listopadowego 1830-1831 r. na cmentarzu w Oporowie”, w ramach piątej edycji programu "Czuwamy! Pamiętamy!", prowadzonego przez Fundację Orlen. Stowarzyszeniem kieruje radna powiatu leszczyńskiego Wiesława Małycha.

W ramach projektu został odbudowany nagrobek powstańca listopadowego Piotra Stajewskiego oraz wykonany nagrobek upamiętniający drugiego weterana powstania -  Walentego Mąkowskiego, który także został pochowany na cmentarzu w Oporowie. Odlewy krzyży zostały wykonane w Odlewni Żeliwa Skrzypczak-Kędzierscy s.c  w Dobramyśli, natomiast postument wykonała firma Invest Eko-Bud Bartosz Walkowiak z Wijewa. Patronat nad uroczystością odsłonięcia nagrobków objął starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

W Oporowie odsłonięto nagrobki dwóch powstańców listopadowych:

Piotr Stajewski (1813-1889), urodzony w Jeżewie koło Borku Wielkopolskiego, walczył w powstaniu w obronie Warszawy, po powstaniu był nadleśniczym w majątku Oporowo.

Walenty Mąkowski (1808-1890), urodzony prawdopodobnie w miejscowości Niewieś w powiecie szamotulskim, walczył w wielu bitwach powstańczych, m.in. pod Grochowem, po powstaniu ekonom w Oporówku.

Fot. D.Marciniak

Facebook Powiat 1