Plakat obrazujący tekst

Dziennik Rzeczpospolita opublikował coroczny Ranking Samorządów, w którym ocenił realizacje w 2021 r. strategii rozwojowych miast i gmin.

W Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej oceniane są dokonania miast i gmin pod kątem zrównoważonego rozwoju, czyli działań, które są wyrazem dbałości o lokalną społeczność i środowisko, przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania.

W tegorocznej edycji maksymalnie można było uzyskać 107 punktów (30 pkt w obszarze finanse i rozwój, 38 pkt w obszarze dbałość o mieszkańców, 29 pkt w obszarze czyste środowisko i 10 pkt w obszarze zarządzanie). Kryteria oceny ustaliła niezależna kapituła pod przewodnictwem byłego premiera prof. Jerzego Buzka, w skład której wchodzą przede wszystkim przedstawiciele organizacji samorządowych.

Podstawą wyliczeń w większości były dane udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, część wskaźników opierała się na informacjach podanych przez same samorządy w specjalnej e-ankiecie.

Wyniki gmin powiatu leszczyńskiego:

Gminy miejskie i wiejsko – miejskie

261 miejsce Osieczna – 41,68 pkt

483 miejsce Rydzyna – 35,53 pkt