Złaz Mikołajkowy w Koczurach

Tradycyjnie już od wielu lat MKKT-PTTK „Łaziki” Włoszakowice kończy sezon turystyczny Złazem Mikołajkowym. W 2022 r. „Łaziki” zorganizowały sześć ogólnodostępnych imprez turystycznych, przygotowanie wszystkich zostało dofinansowana z budżetu powiatu leszczyńskiego.

Na metę Złazu Mikołajkowego na terenie leśniczówki Koczury podążała rekordowa liczba 373 turystów z Leszna, Kościana, Bukówca Górnego, Dłużyny, Jezierzyc Kościelnych, Włoszakowic, Skarżynia, Wilkowic i Witoszyc. Tak liczne grono uczestników zaskoczyło organizatorów. W miejscu docelowym czekał na wszystkich Mikołaj z workiem słodyczy. Niektórzy, chcąc się do niego upodobnić, przebrali się w mikołajowe stroje, przez co dookoła królowały czerwone czapeczki. Komandor złazu Kazimierz Jankowiak dokonał wyboru najładniejszych przebrań i nagrodził sześć z nich.

Po przebytej przez ośnieżona pola i lasy trasie wędrowcy usiedli wokół ogniska, posilając się pieczonymi kiełbaskami oraz popijając herbatę i kawę. W trakcie zakończenia złazu wylosowano wśród turystów kilkadziesiąt nagród i upominków, nagrodzono też najlepszych w konkursie krajoznawczym „Polska przyroda”. Ponadto wszyscy uczestnicy do trzeciej klasy włącznie otrzymali kalendarze adwentowe. Puchar kierownika Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włoszakowicach Arkadiusza Szymczaka dla najliczniejszej złazowej drużyny (ponad 140 osób) otrzymał włoszakowicki Zespół Szkół Ogólnokształcących.