Teren rezerwatu Czarne Doły

W gminie Osieczna w powiecie leszczyńskim, na obszarze 135 ha, utworzony został z końcem 2022 r. rezerwat przyrody Czarne Doły. Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie stanowiska żółwia błotnego.

W latach 70-tych XX w. w rejonie Witosławia w gminie Osieczna, w okolicy zbiornika wodnego, utworzony został czterohektarowy rezerwat żółwia błotnego. Nadleśnictwo Karczma Borowa od lat realizuje Program ochrony żółwia błotnego „Chelonia”. Natomiast przeprowadzone przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra z Poznania wieloletnie badania naukowe pozwoliły ustalić trasy wędrówek żółwi i miejsca ich lęgu. Na terenie rezerwatu znajduje się kilkadziesiąt żółwi, w tym dziewięć z nadajnikami, dzięki czemu możliwe jest kontrolowanie zachowania żółwi i sposobu ich życia.

W związku z tymi działaniami Miłosława Olejnik, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Poznaniu wydała zarządzenie w sprawie uznania terenu o powierzchni 135 ha za rezerwat przyrody Czarne Doły. To 99 rezerwat przyrody w Wielkopolsce.

Rezerwat zostanie oznakowany, a Nadleśnictwo Karczma Borowa prowadzić tam będzie nową gospodarkę leśną, m.in. bez wycinki drzew.

fot. J.Adamek elka.pl