Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

Spotkanie w siedzibie Nadleśnictwa Karczma Borowa

Nadleśnictwo Karczma Borowa i Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Lesznie zorganizowały spotkanie na temat retencji wodnej na terenach leśnych i rolniczych powiatu leszczyńskiego.

W spotkaniu w siedzibie Nadleśnictwa Karczma Borowa uczestniczyli starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, przedstawiciele gmin, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Rejonowego Związku Spółek Wodnych.

Nadleśniczy Andrzej Szeremeta przedstawił informacje na temat realizacji programu retencji wodnej. Nadleśnictwo m.in.  zbudowało progi spiętrzające wodę, które poprawiły stosunki wodne i mają pozytywny wpływ na ekosystem leśny. Ponieważ las jest naturalnym magazynem wody to ma wpływ na regulację stosunków wodnych również na terenach okołoleśnych. Jako duży sukces należy uznać realizację w Nadleśnictwie Programu ochrony żółwia błotnego pod nazwą „Chelonia”. Pozwoliło to na utworzenie od początku 2023 roku rezerwatu żółwia błotnego „Czarne Doły”, który zajmuje powierzchnię około 125 ha. Znajduje się w nim obecnie kilkadziesiąt żółwi, w tym 9 sztuk z nadajnikami, dzięki czemu możliwe jest kontrolowanie zachowania żółwi i sposobu ich życia.

Grzegorz Brzeskot, prezes Zakładu Usług Wodnych we Wschowie, radny i członek zarządu powiatu leszczyńskiego, przedstawił stan dostępności wody pitnej na terenie powiatu, znaczenie podziemnych zbiorników wodnych i problem ich zanieczyszczenia. Wiedza na ten temat ma duże znaczenie dla  zapewnienia odpowiedniej ilości wody dla mieszkańców. Podziemne zbiorniki wodne w powiecie leszczyńskim znajdują się na terenie gmin Wijewo i Święciechowa, natomiast nie ma ich w gminach  Osieczna, Krzemieniewo i Rydzyna. Fakt ten jest dużym ograniczeniem w pozyskiwaniu wody pitnej dobrej jakości.  W tej sytuacji bardzo ważna jest świadomość konieczności oszczędzania podziemnych zasobów wody, a w celach produkcyjnych (np. produkcja roślinna) korzystanie z wód powierzchniowych oraz opadowych. Możliwe to będzie dzięki prowadzeniu działań zwiększających retencję wód na terenach rolniczych i leśnych.

Logo strony