Wilkowice

W 2022 r. w powiecie leszczyńskim złożono łącznie 1059 wniosków o pozwolenie na budowę oraz zgłoszeń z projektem budowlanym. Najniższy od 2014 r. wynik spowodowany jest przede wszystkim znaczącym wzrostem oprocentowania kredytów hipotecznych, wyższymi kosztami budowy oraz trudnościami w uzyskaniu warunków przyłączenia do sieci gazowej.

Po wielu latach boomu inwestycyjnego w powiecie leszczyńskim (z rekordowym rokiem 2021, w którym zgłoszono najwięcej w jego historii wniosków o pozwolenie na budowę oraz zgłoszeń z projektem budowlanym – łącznie 1592), rok 2022 pod tym względem należał do najsłabszych od lat.

W ub.r. do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Lesznie złożono 826  wniosków o wydanie pozwolenia na budowę lub zmianę pozwolenia, aż o 454 (35 proc.) mniej niż rok wcześniej. Ponadto w ub.r. zarejestrowano 233 zgłoszenia z projektem budowlanym (o 79, czyli o 25 proc. mniej niż w 2021 r.). Łącznie więc w 2021 r. inwestorzy złożyli 1059 wniosków, najmniej od 2014 r.

W 2022 r. wydanych zostało 877 pozwoleń na budowę oraz 233 tzw. milczące zgody na zgłoszenia z projektem budowlanym. Oznacza to, że 1110 inwestorów mogło rozpocząć planowane roboty. W tej liczbie mieszczą się pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych, których udzielono 448, tylko o 19 mniej niż w 2021 r.

Ponadto w 2022 r. inwestorzy dokonali 520 (o 36 mniej niż w 2021 r.) tzw. zwykłych zgłoszeń dotyczących prostych obiektów budowlanych, np. małych garaży, wiat, ogrodzeń.

Zdecydowanie mniejsza w 2022 r. liczba wniosków o pozwolenie na budowę, a tym samym także wydanych decyzji, spowodowana była przede wszystkim znaczącym wzrostem wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych oraz cen materiałów i usług budowlanych, a także trudnościami w uzyskaniu od Polskiej Spółki Gazowniczej warunków przyłączenia projektowanych obiektów do sieci gazowej, z czego w dwóch gminach: Osieczna i Rydzyna są to niemal wyłącznie decyzje odmowne.