Starosta Jarosław Wawrzyniak i wicestarosta Maciej Wiśniewski składają kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Garnizonu Leszno

17 stycznia 1920 r. miasto Leszno i powiat leszczyński wróciły do Macierzy. Władze powiatu upamiętniły wydarzenia sprzed 103 lat składając kwiaty Pomnikiem Żołnierzy Garnizonu Leszno.

103 lata temu na mocy traktatu wersalskiego, podpisanego 28 czerwca 1919 r., Leszno i okolice znalazły się w granicach Polski. Na leszczyński rynek przybyli wojewoda wielkopolski dr Witold Celichowski oraz dowódca frontu wielkopolskiego gen. Józef Dowbor-Muśnicki, którzy oficjalnie przekazali władzę staroście leszczyńskiemu Tadeuszowi Sobeskiemu. Po okresie pruskiego zaboru  zaczęła funkcjonować polska administracja miejska i powiatowa.

W ramach obchodów powrotu Leszna i powiatu leszczyńskiego do Macierzy złożono kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Garnizonu Leszno. Wśród licznych delegacji była także reprezentująca powiat leszczyński: starosta Jarosław Wawrzyniak i wicestarosta Maciej Wiśniewski.

fot. J.Kuik leszno24.pl