Prawo jazdy

Przekroczenie przez kierowców prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. W powiecie leszczyńskim liczba takich przypadków w 2022 r. znacząco się zmniejszyła.

Przewinienia drogowe oznaczają nie tylko dotkliwe konsekwencje finansowe i punkty karne, ale także możliwość odebrania prawa jazdy, i to od ręki. Prawo o ruchu drogowym przewiduje za popełnienie wykroczenia polegającego na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym powyżej 50 km/h zatrzymanie przez policjanta dokumentu prawa jazdy i wydanie pokwitowania. Konsekwencją takiego postępowania jest wydanie decyzji o jego zatrzymaniu na okres trzech miesięcy. Ustawa o kierujących pojazdami nie przewiduje możliwości odstąpienia od zatrzymania takiego dokumentu. W przypadku, gdy kierowca, wobec którego wydano decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy nadal kieruje pojazdem, okres ten zostaje automatycznie wydłużony do sześciu miesięcy.

W 2022 r. w powiecie leszczyńskim liczba osób z zatrzymanymi prawami jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym spadła o ponad połowę – było takich przypadków 29, przy 64 w 2021 r.

Tak radykalny spadek to głównie efekt podjętych działań prewencyjnych związanych z rosnącą liczbą wypadków drogowych. W 2022 r. kary za przekroczenie prędkości zostały znacząco podniesione w stosunku do lat wcześniejszych.