Geoportal powiatu leszczyńskiego

W 2022 r. zakończone zostało tworzenie numerycznej mapy zasadniczej dla całego obszaru powiatu leszczyńskiego. Mapą cyfrową objęty jest każdy z 96 obrębów ewidencyjnych, co stawia powiat w czołówce wielkopolskich samorządów.

Dziesięć lat temu powiat leszczyński rozpoczął informatyzację zasobów geodezyjnych Starostwa Powiatowego w Lesznie. Systematycznie tworzone były bazy danych obiektów topograficznych (BDOT500) oraz geodezyjnej ewidencji uzbrojenia terenu (GESUT) dla kolejnych obrębów ewidencyjnych w powiecie. W 2022 r. wykonano prace w ostatnich 17 obrębach.

Utworzono w tym czasie numeryczną mapę zasadniczą na wszystkich 96 obrębach ewidencyjnych w powiecie, w tym na dwóch miastach (Osieczna i Rydzyna). W bazach BDOT500 i GESUT znajduje się 903.730 obiektów pochodzących z 41.323 operatów technicznych.

Mapa zasadnicza to wielkoskalowe opracowanie kartograficzne, zawierające informacje o przestrzennym usytuowaniu: punktów osnowy geodezyjnej, działek ewidencyjnych, budynków, konturów użytków gruntowych, konturów klasyfikacyjnych, sieci uzbrojenia terenu, budowli i urządzeń budowlanych oraz innych obiektów topograficznych, a także wybrane informacje opisowe dotyczące tych obiektów. Służy ona wielu celom zarówno na poziomie państwa, jak i mieszkańca: ewidencyjnym, planistycznym, strategicznym i gospodarczym. Mapa zasadnicza jest niezbędna w procesie inwestycyjnym, jeśli chce się złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu lub wystąpić o pozwolenie na budowę.

- Prowadzenie mapy zasadniczej w formie numerycznej jest bardzo korzystne dla mieszkańców powiatu, dlatego czyniliśmy starania, aby jak najszybciej zakończyć cyfryzację zasobów geodezyjnych – zapewnia starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak - Mapy te w porównaniu do map analogowych, które zastępują, są zdecydowanie dokładniejsze oraz lepsze pod względem jakościowym i estetycznym.

Mapy analogowe pokrywały tylko obszary zabudowane i zainwestowane. Mogło to rodzić problemy dla nowych inwestycji, dla których sekcje map analogowych nie zostały założone. Mapy cyfrowe pokrywają całą powierzchnię powiatu. Każdy mieszkaniec może z poziomu komputera z dostępem do Internetu przeglądać treść mapy zasadniczej udostępnionej w powiatowym portalu mapowym i wykonać robocze wydruki w różnych skalach.

Utworzone bazy BDOT500 i GESUT cechują się wysoką jakością. Źródłem tylko ok. 6 proc. danych jest digitalizacja mapy i wektoryzacja rastra mapy. Pozostałe dane pochodzą z pomiarów sytuacyjno-wysokościowych pozyskanych z operatów technicznych przyjętych do powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Informatyzacja zasobów geodezyjnych kosztowała blisko 2,7 mln zł, z czego 53 proc. wydatków (1,4 mln zł)  sfinansowanych zostało z budżetu powiatu leszczyńskiego. Samorząd otrzymał ok. 880 tys. zł dofinansowania z unijnego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz ok. 370 tys. zł dotacji z budżetu wojewody wielkopolskiego.

Z danych Wielkopolskiej Inspekcji Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego wynika, że powiat leszczyński jest 13 na 35 powiatów w województwie z utworzoną numeryczną mapą zasadniczą na całym obszarze.

Portal mapowy powiatu leszczyńskiego - https://leszczynski.webewid.pl/e-uslugi/portal-mapowy